rozwód

Rozwód to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Rozwód – można go uniknąć

Wielokrotnie dziewczyny słyszą dobrą radę od swoich matek czy babć, aby zanim wyjdą za mąż za swojego wybranka najpierw trzy razy go upiły. Wbrew pozorom nie jest to wcale nieuzasadniony i głupi pomysł, ponieważ właśnie po odpowiedniej dawce alkoholu wychodzi prawdziwa natura człowieka. Wtedy bardzo łatwo jest rozpoznać awanturnika czy „damskiego boksera”, którzy starając się o dziewczynę odpowiednio ukrywają swoje skłonności. Wtedy jest jeszcze szansa na spokojne przeanalizowanie wszystkich zalet i wad przyszłego małżonka, aby nie okazało się, że po kilku miesiącach jedynym rozwiązaniem będzie rozwód.

Szara rzeczywistość

Niestety po ślubie, przy szarej codzienności i nerwowych sytuacjach, które nie omijają żadnego związku. Ważne jest doszlifowanie wspólnych relacji i umiejętność radzenia sobie z trudnymi okolicznościami. Wtedy separacja może być dobrym rozwiązaniem. Na chwilę stanąć samotnie, bez bagażu wspólnych roszczeń i oskarżeń. Przyjrzeć się swojemu związkowi z boku i poczuć, czy nasza miłość jeszcze istnieje. Czy to nie jest już tylko przyzwyczajenie? Obecnie łatwo jest złożyć papiery i starać się o rozwód. Może właśnie warto powalczyć o związek i wspólne relacje, które spowodowały, że kiedyś powiedzieliśmy sobie wzajemnie tak. Może warto przypomnieć sobie te piękne chwile, które zbliżyły nas do siebie. Spokojnie wyjaśnić wzajemne pretensje, które mogą okazać się łatwymi do zmiany, jeśli ponownie odkryjemy w sobie to co kiedyś nas łączyło. Rozwody nie są łatwe i wymagają wiedzy.

Separacja

Separacja daje szansę na ratowanie związku, ale również rodziny. Często w problemach rodziców muszą niestety uczestniczyć dzieci, dla których utrata jednego z rodziców jest bardzo dużym ciosem. Jednocześnie niezrozumiałą dla malucha sytuacją. Niestety przy tego typu decyzjach nie patrzy się zawsze na dobro dzieci. Zaślepienie rodziców wzajemnymi pretensjami i często już nienawiścią, nie pozwala na racjonalne spojrzenie, co będzie najlepsze dla naszych dzieci. Oczywiście w rodzinach, gdzie stosowana jest przemoc czy molestowanie nieletnich, rozwód jest jedyną możliwą szansą na normalne życie zarówno nękanego małżonka, jak i zagrożonych dzieci. Ale rozwody są stosowane często bardzo pochopnie. Decyzja o odejściu podejmowana przy pierwszych spięciach, które często właśnie powinny umacniać rodzinę. Być podstawą do analizowania i uczenia się wzajemnych relacji i szacunku wobec każdego członka rodziny.

Próby i przeboje

Małżeństwa wystawione są na ciągłe próby swojej miłości, wierności i lojalności. Wielokrotnie jeden z małżonków, a czasem nawet dwoje, takiej próby nie przechodzą pozytywnie i pojawia się pytanie, co doprowadziło do takiej sytuacji. Właśnie separacja pozwoli na spokojne podejście do danej sprawy, bo z pozoru oczywista sprawa, jaką jest na przykład zdrada, może wynikać nie tylko z chęci zabawienia się przez jedną ze stron, ale może być też spowodowana właśnie przez stronę zdradzoną, której zachowanie wobec swojego małżonka pchnęło go w ramiona osoby trzeciej. Wtedy chęć naprawienia i przyjrzenie się całej sytuacji na spokojnie, może pozwolić na odnowienie relacji, a wręcz pogłębienie i umocnienie związku.

Rozwód skreśliłby takie małżeństwo i zamknął całkowicie drogę do ewentualnej próby naprawienia relacji. Zanim więc w głowach pojawi się myśl o rozwodzie czy separacji, może warto siąść na spokojnie w domu i porozmawiać, przedstawiając swoje racje i potrzeby, a jednocześnie wysłuchując drugiej strony. W każdym związku wspólna rozmowa może zdziałać cuda, a bez niej żaden związek nie ma szansy na zdrowe funkcjonowanie.